ConfigurațiePC

Configurație PC pentru AI local 12.000 lei (octombrie 2026)

Configurație PC pentru AI local de 12.000 lei (12.000 RON), verificată la compatibilitate: Intel Core i5-13400F, RTX 5070 Ti 16GB. Total 11.977 lei.

Lista de piese: alege AMD sau Intel

11.953 leiAMD Ryzen · din bugetul de 12.000 lei

Personalizează în configurator
Procesor AMD Ryzen 5 56006 nuclee, socket AM4, până la 65 W, cooler incluseMAG PC Garage · 725 lei compară pe Compari.ro 725 lei
Placă video NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16GB16 GB memorie video, ~300 W, lungime ~310 mmeMAG PC Garage · 7.100 lei compară pe Compari.ro 7.100 lei
Placă de bază ASUS PRIME B550M-AChipset B550, format mATX, DDR4eMAG PC Garage · 541 lei compară pe Compari.ro 541 lei
Memorie RAM Corsair Vengeance LPX 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz32 GB DDR4, 3200 MHzeMAG PC Garage · 1.500 lei compară pe Compari.ro 1.500 lei
Stocare (SSD) Kingston NV3 1TB NVMe1 TBeMAG PC Garage · 800 lei compară pe Compari.ro 800 lei
Răcire procesor ARCTIC Liquid Freezer III Pro 240Răcire cu lichid, radiator 240 mmeMAG PC Garage · 360 lei compară pe Compari.ro 360 lei
Sursă Corsair RM750e (750W, 80+ Gold)750 WeMAG PC Garage · 580 lei compară pe Compari.ro 580 lei
Carcasă Montech AIR 100 ARGBAcceptă plăci mATX, placă video până la 330 mmeMAG compară pe Compari.ro 347 lei

11.977 leiIntel Core · din bugetul de 12.000 lei

Personalizează în configurator
Procesor Intel Core i5-13400F10 nuclee, socket LGA1700, până la 148 W, cooler incluseMAG compară pe Compari.ro 800 lei
Placă video NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16GB16 GB memorie video, ~300 W, lungime ~310 mmeMAG PC Garage · 7.100 lei compară pe Compari.ro 7.100 lei
Placă de bază MSI PRO B760M-P DDR4Chipset B760, format mATX, DDR4eMAG PC Garage · 490 lei compară pe Compari.ro 490 lei
Memorie RAM Corsair Vengeance LPX 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz32 GB DDR4, 3200 MHzeMAG PC Garage · 1.500 lei compară pe Compari.ro 1.500 lei
Stocare (SSD) Kingston NV3 1TB NVMe1 TBeMAG PC Garage · 800 lei compară pe Compari.ro 800 lei
Răcire procesor ARCTIC Liquid Freezer III Pro 240Răcire cu lichid, radiator 240 mmeMAG PC Garage · 360 lei compară pe Compari.ro 360 lei
Sursă Corsair RM750e (750W, 80+ Gold)750 WeMAG PC Garage · 580 lei compară pe Compari.ro 580 lei
Carcasă Montech AIR 100 ARGBAcceptă plăci mATX, placă video până la 330 mmeMAG compară pe Compari.ro 347 lei

Cumperi piesele de la PC Garage? Scrie codul GVYDBDQ9 la finalizarea comenzii și primești 1% reducere.

De ce piesele acestea

Pentru AI local, la 12.000 lei, am ales Intel Core i5-13400F cu NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16GB. Foarte bun la 1440p cu setări mari, și se descurcă la 4K cu setări medii sau DLSS/FSR.

Din total, placa video ia 59% din buget, procesorul 7%, memoria și stocarea 19%. Platforma Intel LGA1700 nu mai primește procesoare noi, dar folosește memorie DDR4 sau DDR5 la alegere, ceea ce ajută mult la buget acum.

32 GB de memorie ajung pentru aproape orice joc și pentru editare. Sursa de 750 W acoperă consumul maxim estimat de 523 W, cu rezervă.

Rămân 23 lei din buget, pe care îi poți pune pe un SSD mai mare sau pe periferice.

Câte FPS face în jocuri

Estimări pentru Intel Core i5-13400F cu NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16GB, la setări High. Sunt orientative: în joc pot fi cu 10–15% mai multe sau mai puține, după driver, hartă și setări.

Joc1080p1440p4K
Counter-Strike 2High383344220
ValorantHigh533521442
FortniteHigh, DX1216614482
League of LegendsVery High302300288
Apex LegendsHigh189174116
Call of Duty: WarzoneHigh14913280
Marvel RivalsHigh13411666
PUBG: BattlegroundsHigh166156110
GTA V EnhancedVery High, fără RT13312379
Cyberpunk 2077High, fără RT11710255
Battlefield 6High13411666
Black Myth: WukongHigh, fără RT927336
Red Dead Redemption 2High1139552
EA SPORTS FC 26Ultra190179125
MinecraftDistanță 16275273253

Compatibilitate verificată

Alte bugete

Cu 8.000 lei în plus, configurația de 20.000 lei trece la placa video RTX 5080 16GB, procesorul Core i5-14600KF.

Întrebări frecvente

Este bun un PC de 12.000 lei pentru AI local?

Da. Configurația are 10 nuclee (Intel Core i5-13400F), 32 GB RAM și NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16GB cu 16 GB memorie video, potrivite pentru AI local la acest buget.

Sunt prețurile actuale?

Da: prețurile se actualizează în fiecare săptămână (ultima dată la 22 octombrie 2026), după prețurile produselor în stoc la PC Garage. Se schimbă des, așa că verifică prețul din magazin înainte să cumperi; linkurile de lângă fiecare piesă duc la produs pe eMAG și PC Garage.

Piesele sunt compatibile între ele?

Da. Am verificat 9 reguli: socket procesor, alimentare procesor, tip memorie, imagine pe monitor, format placă de bază, lungime placă video, răcire procesor, radiator răcire cu lichid, putere sursă.

Pot schimba piesele?

Da. Deschide configurația în configurator și apasă „Schimbă” la orice piesă: vezi lista completă cu filtre și căutare, iar site-ul ajustează restul pieselor dacă e nevoie. Poți și construi tot PC-ul de la zero, cu modul „Construiește singur”.