ConfigurațiePC

Configurație PC gaming 12.000 lei (octombrie 2026)

Configurație PC pentru gaming de 12.000 lei (12.000 RON), verificată la compatibilitate: AMD Ryzen 7 9700X, RX 9070 XT 16GB. Total 11.664 lei.

Lista de piese: alege AMD sau Intel

11.664 leiAMD Ryzen · din bugetul de 12.000 lei

Personalizează în configurator
Procesor AMD Ryzen 7 9700X8 nuclee, socket AM5, până la 88 W, grafică integratăeMAG PC Garage · 1.387 lei compară pe Compari.ro 1.387 lei
Placă video AMD Radeon RX 9070 XT 16GB16 GB memorie video, ~304 W, lungime ~305 mmeMAG PC Garage · 4.500 lei compară pe Compari.ro 4.500 lei
Placă de bază ASRock A620M-HDV/M.2Chipset A620, format mATX, DDR5eMAG compară pe Compari.ro 410 lei
Memorie RAM Kingston FURY Beast 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz CL3032 GB DDR5, 6000 MHzeMAG PC Garage · 3.100 lei compară pe Compari.ro 3.100 lei
Stocare (SSD) Kingston NV3 1TB NVMe1 TBeMAG PC Garage · 800 lei compară pe Compari.ro 800 lei
Răcire procesor ARCTIC Liquid Freezer III Pro 240Răcire cu lichid, radiator 240 mmeMAG PC Garage · 360 lei compară pe Compari.ro 360 lei
Sursă Corsair RM850e (850W, 80+ Gold)850 WeMAG PC Garage · 650 lei compară pe Compari.ro 650 lei
Carcasă Lian Li LANCOOL 216Acceptă plăci ATX și mATX, placă video până la 392 mmeMAG compară pe Compari.ro 457 lei

11.612 leiIntel Core · din bugetul de 12.000 lei

Personalizează în configurator
Procesor Intel Core i5-14600KF14 nuclee, socket LGA1700, până la 181 WeMAG compară pe Compari.ro 1.470 lei
Placă video AMD Radeon RX 9070 XT 16GB16 GB memorie video, ~304 W, lungime ~305 mmeMAG PC Garage · 4.500 lei compară pe Compari.ro 4.500 lei
Placă de bază MSI PRO B760M-P DDR4Chipset B760, format mATX, DDR4eMAG PC Garage · 490 lei compară pe Compari.ro 490 lei
Memorie RAM Corsair Vengeance LPX 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz32 GB DDR4, 3200 MHzeMAG PC Garage · 1.500 lei compară pe Compari.ro 1.500 lei
Stocare (SSD) Samsung 990 PRO 2TB NVMe2 TBeMAG PC Garage · 1.950 lei compară pe Compari.ro 1.950 lei
Răcire procesor ARCTIC Liquid Freezer III Pro 360Răcire cu lichid, radiator 360 mmeMAG PC Garage · 425 lei compară pe Compari.ro 425 lei
Sursă Corsair RM1000e (1000W, 80+ Gold)1000 WeMAG PC Garage · 820 lei compară pe Compari.ro 820 lei
Carcasă Lian Li LANCOOL 216Acceptă plăci ATX și mATX, placă video până la 392 mmeMAG compară pe Compari.ro 457 lei

Cumperi piesele de la PC Garage? Scrie codul GVYDBDQ9 la finalizarea comenzii și primești 1% reducere.

De ce piesele acestea

Pentru gaming, la 12.000 lei, am ales AMD Ryzen 7 9700X cu AMD Radeon RX 9070 XT 16GB. Foarte bun la 1440p cu setări mari, și se descurcă la 4K cu setări medii sau DLSS/FSR.

Din total, placa video ia 39% din buget, procesorul 12%, memoria și stocarea 33%. Procesorul e pe platforma AM5, pe care AMD promite procesoare noi și în anii următori, deci poți face upgrade fără să schimbi placa de bază.

32 GB de memorie ajung pentru aproape orice joc și pentru editare. Sursa de 850 W acoperă consumul maxim estimat de 467 W, cu rezervă.

Rămân 336 lei din buget, pe care îi poți pune pe un SSD mai mare sau pe periferice.

Câte FPS face în jocuri

Estimări pentru AMD Ryzen 7 9700X cu AMD Radeon RX 9070 XT 16GB, la setări High. Sunt orientative: în joc pot fi cu 10–15% mai multe sau mai puține, după driver, hartă și setări.

Joc1080p1440p4K
Counter-Strike 2High426353207
ValorantHigh634601448
FortniteHigh, DX1218314677
League of LegendsVery High367361324
Apex LegendsHigh215183110
Call of Duty: WarzoneHigh16713675
Marvel RivalsHigh14711761
PUBG: BattlegroundsHigh193169105
GTA V EnhancedVery High, fără RT15213175
Cyberpunk 2077High, fără RT13010452
Battlefield 6High14711761
Black Myth: WukongHigh, fără RT967133
Red Dead Redemption 2High1229348
EA SPORTS FC 26Ultra219193119
MinecraftDistanță 16333327275

Compatibilitate verificată

Alte bugete

Cu 3.000 lei în plus, configurația de 15.000 lei trece la placa video RTX 5080 16GB, procesorul Core i5-14600KF.

Întrebări frecvente

Ce jocuri merg pe un PC de 12.000 lei?

Foarte bun la 1440p cu setări mari, și se descurcă la 4K cu setări medii sau DLSS/FSR. Cu AMD Radeon RX 9070 XT 16GB și AMD Ryzen 7 9700X, jocurile populare (CS2, Fortnite, Valorant, GTA V) merg fluent la setările potrivite rezoluției de mai sus.

Câte FPS face un PC de 12.000 lei?

Estimăm aproximativ 426 FPS în Counter-Strike 2, 183 FPS în Fortnite și 130 FPS în Cyberpunk 2077 la 1080p, setări High (104 FPS în Cyberpunk la 1440p). Tabelul de pe pagină are toate jocurile și rezoluțiile.

Sunt prețurile actuale?

Da: prețurile se actualizează în fiecare săptămână (ultima dată la 22 octombrie 2026), după prețurile produselor în stoc la PC Garage. Se schimbă des, așa că verifică prețul din magazin înainte să cumperi; linkurile de lângă fiecare piesă duc la produs pe eMAG și PC Garage.

Piesele sunt compatibile între ele?

Da. Am verificat 9 reguli: socket procesor, alimentare procesor, tip memorie, imagine pe monitor, format placă de bază, lungime placă video, răcire procesor, radiator răcire cu lichid, putere sursă.

Pot schimba piesele?

Da. Deschide configurația în configurator și apasă „Schimbă” la orice piesă: vezi lista completă cu filtre și căutare, iar site-ul ajustează restul pieselor dacă e nevoie. Poți și construi tot PC-ul de la zero, cu modul „Construiește singur”.