ConfigurațiePC

Configurație PC pentru editare video 10.000 lei (octombrie 2026)

Configurație PC pentru editare video și 3D de 10.000 lei (10.000 RON), verificată la compatibilitate: Intel Core i5-14600KF, RX 9070 XT 16GB. Total 9.941 lei.

Lista de piese: alege AMD sau Intel

9.971 leiAMD Ryzen · din bugetul de 10.000 lei

Personalizează în configurator
Procesor AMD Ryzen 9 9900X12 nuclee, socket AM5, până la 162 W, grafică integratăeMAG PC Garage · 1.950 lei compară pe Compari.ro 1.950 lei
Placă video Intel Arc B580 12GB12 GB memorie video, ~190 W, lungime ~272 mmeMAG PC Garage · 1.900 lei compară pe Compari.ro 1.900 lei
Placă de bază ASUS TUF GAMING B650M-PLUS WIFIChipset B650, format mATX, DDR5, Wi-FieMAG compară pe Compari.ro 1.000 lei
Memorie RAM Kingston FURY Beast 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz CL3032 GB DDR5, 6000 MHzeMAG PC Garage · 3.100 lei compară pe Compari.ro 3.100 lei
Stocare (SSD) Kingston NV3 1TB NVMe1 TBeMAG PC Garage · 800 lei compară pe Compari.ro 800 lei
Răcire procesor Thermalright Peerless Assassin 120 SE ARGBCooler cu aer, 155 mm înălțimeeMAG compară pe Compari.ro 184 lei
Sursă Corsair RM750e (750W, 80+ Gold)750 WeMAG PC Garage · 580 lei compară pe Compari.ro 580 lei
Carcasă Lian Li LANCOOL 216Acceptă plăci ATX și mATX, placă video până la 392 mmeMAG compară pe Compari.ro 457 lei

9.941 leiIntel Core · din bugetul de 10.000 lei

Personalizează în configurator
Procesor Intel Core i5-14600KF14 nuclee, socket LGA1700, până la 181 WeMAG compară pe Compari.ro 1.470 lei
Placă video AMD Radeon RX 9070 XT 16GB16 GB memorie video, ~304 W, lungime ~305 mmeMAG PC Garage · 4.500 lei compară pe Compari.ro 4.500 lei
Placă de bază MSI PRO B760M-P DDR4Chipset B760, format mATX, DDR4eMAG PC Garage · 490 lei compară pe Compari.ro 490 lei
Memorie RAM Corsair Vengeance LPX 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz32 GB DDR4, 3200 MHzeMAG PC Garage · 1.500 lei compară pe Compari.ro 1.500 lei
Stocare (SSD) Kingston NV3 1TB NVMe1 TBeMAG PC Garage · 800 lei compară pe Compari.ro 800 lei
Răcire procesor Thermalright Peerless Assassin 120 SE ARGBCooler cu aer, 155 mm înălțimeeMAG compară pe Compari.ro 184 lei
Sursă Corsair RM850e (850W, 80+ Gold)850 WeMAG PC Garage · 650 lei compară pe Compari.ro 650 lei
Carcasă Montech AIR 100 ARGBAcceptă plăci mATX, placă video până la 330 mmeMAG compară pe Compari.ro 347 lei

Cumperi piesele de la PC Garage? Scrie codul GVYDBDQ9 la finalizarea comenzii și primești 1% reducere.

De ce piesele acestea

Pentru editare video și 3D, la 10.000 lei, am ales Intel Core i5-14600KF cu AMD Radeon RX 9070 XT 16GB. Foarte bun la 1440p cu setări mari, și se descurcă la 4K cu setări medii sau DLSS/FSR.

Din total, placa video ia 45% din buget, procesorul 15%, memoria și stocarea 23%. Platforma Intel LGA1700 nu mai primește procesoare noi, dar folosește memorie DDR4 sau DDR5 la alegere, ceea ce ajută mult la buget acum.

32 GB de memorie ajung pentru aproape orice joc și pentru editare. Sursa de 850 W acoperă consumul maxim estimat de 560 W, cu rezervă.

Rămân 59 lei din buget, pe care îi poți pune pe un SSD mai mare sau pe periferice.

Câte FPS face în jocuri

Estimări pentru Intel Core i5-14600KF cu AMD Radeon RX 9070 XT 16GB, la setări High. Sunt orientative: în joc pot fi cu 10–15% mai multe sau mai puține, după driver, hartă și setări.

Joc1080p1440p4K
Counter-Strike 2High417349206
ValorantHigh614585445
FortniteHigh, DX1217914577
League of LegendsVery High354349317
Apex LegendsHigh210181110
Call of Duty: WarzoneHigh16313475
Marvel RivalsHigh14511661
PUBG: BattlegroundsHigh188166105
GTA V EnhancedVery High, fără RT14812975
Cyberpunk 2077High, fără RT12810352
Battlefield 6High14511661
Black Myth: WukongHigh, fără RT957033
Red Dead Redemption 2High1209348
EA SPORTS FC 26Ultra213190119
MinecraftDistanță 16322316271

Compatibilitate verificată

Alte bugete

Cu 5.000 lei în plus, configurația de 15.000 lei trece la procesorul Ryzen 9 9950X3D.

Întrebări frecvente

Este bun un PC de 10.000 lei pentru editare video și 3D?

Da. Configurația are 14 nuclee (Intel Core i5-14600KF), 32 GB RAM și AMD Radeon RX 9070 XT 16GB cu 16 GB memorie video, potrivite pentru editare video și 3D la acest buget.

Sunt prețurile actuale?

Da: prețurile se actualizează în fiecare săptămână (ultima dată la 22 octombrie 2026), după prețurile produselor în stoc la PC Garage. Se schimbă des, așa că verifică prețul din magazin înainte să cumperi; linkurile de lângă fiecare piesă duc la produs pe eMAG și PC Garage.

Piesele sunt compatibile între ele?

Da. Am verificat 9 reguli: socket procesor, alimentare procesor, tip memorie, imagine pe monitor, format placă de bază, lungime placă video, răcire procesor, înălțime cooler, putere sursă.

Pot schimba piesele?

Da. Deschide configurația în configurator și apasă „Schimbă” la orice piesă: vezi lista completă cu filtre și căutare, iar site-ul ajustează restul pieselor dacă e nevoie. Poți și construi tot PC-ul de la zero, cu modul „Construiește singur”.