ConfigurațiePC

Configurație PC pentru AI local 20.000 lei (octombrie 2026)

Configurație PC pentru AI local de 20.000 lei (20.000 RON), verificată la compatibilitate: Intel Core i5-14600KF, RTX 5080 16GB. Total 19.844 lei.

Lista de piese: alege AMD sau Intel

19.189 leiAMD Ryzen · din bugetul de 20.000 lei

Personalizează în configurator
Procesor AMD Ryzen 5 56006 nuclee, socket AM4, până la 65 W, cooler incluseMAG PC Garage · 725 lei compară pe Compari.ro 725 lei
Placă video NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB16 GB memorie video, ~360 W, lungime ~320 mmeMAG PC Garage · 9.270 lei compară pe Compari.ro 9.270 lei
Placă de bază MSI MAG B550 TOMAHAWK MAX WIFIChipset B550, format ATX, DDR4, Wi-FieMAG compară pe Compari.ro 750 lei
Memorie RAM Corsair Vengeance LPX 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz32 GB DDR4, 3200 MHzeMAG PC Garage · 1.500 lei compară pe Compari.ro 1.500 lei
Stocare (SSD) WD_BLACK SN850X 4TB NVMe4 TBeMAG PC Garage · 5.041 lei compară pe Compari.ro 5.041 lei
Răcire procesor ARCTIC Liquid Freezer III Pro 360Răcire cu lichid, radiator 360 mmeMAG PC Garage · 425 lei compară pe Compari.ro 425 lei
Sursă Corsair RM850e (850W, 80+ Gold)850 WeMAG PC Garage · 650 lei compară pe Compari.ro 650 lei
Carcasă Fractal Design NorthAcceptă plăci ATX și mATX, placă video până la 355 mmeMAG PC Garage · 828 lei compară pe Compari.ro 828 lei

19.844 leiIntel Core · din bugetul de 20.000 lei

Personalizează în configurator
Procesor Intel Core i5-14600KF14 nuclee, socket LGA1700, până la 181 WeMAG compară pe Compari.ro 1.470 lei
Placă video NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB16 GB memorie video, ~360 W, lungime ~320 mmeMAG PC Garage · 9.270 lei compară pe Compari.ro 9.270 lei
Placă de bază MSI PRO B760M-P DDR4Chipset B760, format mATX, DDR4eMAG PC Garage · 490 lei compară pe Compari.ro 490 lei
Memorie RAM Corsair Vengeance LPX 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz32 GB DDR4, 3200 MHzeMAG PC Garage · 1.500 lei compară pe Compari.ro 1.500 lei
Stocare (SSD) WD_BLACK SN850X 4TB NVMe4 TBeMAG PC Garage · 5.041 lei compară pe Compari.ro 5.041 lei
Răcire procesor ARCTIC Liquid Freezer III Pro 360Răcire cu lichid, radiator 360 mmeMAG PC Garage · 425 lei compară pe Compari.ro 425 lei
Sursă Corsair RM1000e (1000W, 80+ Gold)1000 WeMAG PC Garage · 820 lei compară pe Compari.ro 820 lei
Carcasă Fractal Design NorthAcceptă plăci ATX și mATX, placă video până la 355 mmeMAG PC Garage · 828 lei compară pe Compari.ro 828 lei

Cumperi piesele de la PC Garage? Scrie codul GVYDBDQ9 la finalizarea comenzii și primești 1% reducere.

De ce piesele acestea

Pentru AI local, la 20.000 lei, am ales Intel Core i5-14600KF cu NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB. Joacă fluent la 4K, cu setări mari, inclusiv jocurile noi.

Din total, placa video ia 47% din buget, procesorul 7%, memoria și stocarea 33%. Platforma Intel LGA1700 nu mai primește procesoare noi, dar folosește memorie DDR4 sau DDR5 la alegere, ceea ce ajută mult la buget acum.

32 GB de memorie ajung pentru aproape orice joc și pentru editare. Sursa de 1000 W acoperă consumul maxim estimat de 616 W, cu rezervă.

Rămân 156 lei din buget, pe care îi poți pune pe un SSD mai mare sau pe periferice.

Câte FPS face în jocuri

Estimări pentru Intel Core i5-14600KF cu NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB, la setări High. Sunt orientative: în joc pot fi cu 10–15% mai multe sau mai puține, după driver, hartă și setări.

Joc1080p1440p4K
Counter-Strike 2High452406259
ValorantHigh629616522
FortniteHigh, DX1219517097
League of LegendsVery High357355340
Apex LegendsHigh223206137
Call of Duty: WarzoneHigh17615694
Marvel RivalsHigh15913778
PUBG: BattlegroundsHigh196185129
GTA V EnhancedVery High, fără RT15714593
Cyberpunk 2077High, fără RT13912165
Battlefield 6High15913778
Black Myth: WukongHigh, fără RT1088642
Red Dead Redemption 2High13411261
EA SPORTS FC 26Ultra225212148
MinecraftDistanță 16325323299

Compatibilitate verificată

Alte bugete

Întrebări frecvente

Este bun un PC de 20.000 lei pentru AI local?

Da. Configurația are 14 nuclee (Intel Core i5-14600KF), 32 GB RAM și NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB cu 16 GB memorie video, potrivite pentru AI local la acest buget.

Sunt prețurile actuale?

Da: prețurile se actualizează în fiecare săptămână (ultima dată la 22 octombrie 2026), după prețurile produselor în stoc la PC Garage. Se schimbă des, așa că verifică prețul din magazin înainte să cumperi; linkurile de lângă fiecare piesă duc la produs pe eMAG și PC Garage.

Piesele sunt compatibile între ele?

Da. Am verificat 9 reguli: socket procesor, alimentare procesor, tip memorie, imagine pe monitor, format placă de bază, lungime placă video, răcire procesor, radiator răcire cu lichid, putere sursă.

Pot schimba piesele?

Da. Deschide configurația în configurator și apasă „Schimbă” la orice piesă: vezi lista completă cu filtre și căutare, iar site-ul ajustează restul pieselor dacă e nevoie. Poți și construi tot PC-ul de la zero, cu modul „Construiește singur”.