ConfigurațiePC

Configurație PC gaming 20.000 lei (octombrie 2026)

Configurație PC pentru gaming de 20.000 lei (20.000 RON), verificată la compatibilitate: AMD Ryzen 7 9800X3D, RTX 5080 16GB. Total 19.803 lei.

Lista de piese: alege AMD sau Intel

19.803 leiAMD Ryzen · din bugetul de 20.000 lei

Personalizează în configurator
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D8 nuclee, socket AM5, până la 162 W, grafică integratăeMAG PC Garage · 2.350 lei compară pe Compari.ro 2.350 lei
Placă video NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB16 GB memorie video, ~360 W, lungime ~320 mmeMAG PC Garage · 9.270 lei compară pe Compari.ro 9.270 lei
Placă de bază ASUS TUF GAMING B850-PLUS WIFIChipset B850, format ATX, DDR5, Wi-FieMAG PC Garage · 1.060 lei compară pe Compari.ro 1.060 lei
Memorie RAM Kingston FURY Beast 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz CL3032 GB DDR5, 6000 MHzeMAG PC Garage · 3.100 lei compară pe Compari.ro 3.100 lei
Stocare (SSD) Samsung 990 PRO 2TB NVMe2 TBeMAG PC Garage · 1.950 lei compară pe Compari.ro 1.950 lei
Răcire procesor ARCTIC Liquid Freezer III Pro 360Răcire cu lichid, radiator 360 mmeMAG PC Garage · 425 lei compară pe Compari.ro 425 lei
Sursă Corsair RM1000e (1000W, 80+ Gold)1000 WeMAG PC Garage · 820 lei compară pe Compari.ro 820 lei
Carcasă Fractal Design NorthAcceptă plăci ATX și mATX, placă video până la 355 mmeMAG PC Garage · 828 lei compară pe Compari.ro 828 lei

19.506 leiIntel Core · din bugetul de 20.000 lei

Personalizează în configurator
Procesor Intel Core Ultra 7 265KF20 nuclee, socket LGA1851, până la 250 WeMAG PC Garage · 1.669 lei compară pe Compari.ro 1.669 lei
Placă video NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB16 GB memorie video, ~360 W, lungime ~320 mmeMAG PC Garage · 9.270 lei compară pe Compari.ro 9.270 lei
Placă de bază MSI PRO Z890-P WIFIChipset Z890, format ATX, DDR5, Wi-FieMAG compară pe Compari.ro 1.444 lei
Memorie RAM Kingston FURY Beast 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz CL3032 GB DDR5, 6000 MHzeMAG PC Garage · 3.100 lei compară pe Compari.ro 3.100 lei
Stocare (SSD) Samsung 990 PRO 2TB NVMe2 TBeMAG PC Garage · 1.950 lei compară pe Compari.ro 1.950 lei
Răcire procesor ARCTIC Liquid Freezer III Pro 360Răcire cu lichid, radiator 360 mmeMAG PC Garage · 425 lei compară pe Compari.ro 425 lei
Sursă Corsair RM1000e (1000W, 80+ Gold)1000 WeMAG PC Garage · 820 lei compară pe Compari.ro 820 lei
Carcasă Fractal Design NorthAcceptă plăci ATX și mATX, placă video până la 355 mmeMAG PC Garage · 828 lei compară pe Compari.ro 828 lei

Cumperi piesele de la PC Garage? Scrie codul GVYDBDQ9 la finalizarea comenzii și primești 1% reducere.

De ce piesele acestea

Pentru gaming, la 20.000 lei, am ales AMD Ryzen 7 9800X3D cu NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB. Joacă fluent la 4K, cu setări mari, inclusiv jocurile noi.

Din total, placa video ia 47% din buget, procesorul 12%, memoria și stocarea 26%. Procesorul e pe platforma AM5, pe care AMD promite procesoare noi și în anii următori, deci poți face upgrade fără să schimbi placa de bază.

32 GB de memorie ajung pentru aproape orice joc și pentru editare. Sursa de 1000 W acoperă consumul maxim estimat de 597 W, cu rezervă.

Rămân 197 lei din buget, pe care îi poți pune pe un SSD mai mare sau pe periferice.

Câte FPS face în jocuri

Estimări pentru AMD Ryzen 7 9800X3D cu NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB, la setări High. Sunt orientative: în joc pot fi cu 10–15% mai multe sau mai puține, după driver, hartă și setări.

Joc1080p1440p4K
Counter-Strike 2High533446263
ValorantHigh787749567
FortniteHigh, DX1222918498
League of LegendsVery High454447405
Apex LegendsHigh269231140
Call of Duty: WarzoneHigh20917195
Marvel RivalsHigh18514878
PUBG: BattlegroundsHigh240213133
GTA V EnhancedVery High, fără RT19016495
Cyberpunk 2077High, fără RT16313166
Battlefield 6High18514878
Black Myth: WukongHigh, fără RT1219042
Red Dead Redemption 2High15311861
EA SPORTS FC 26Ultra273243151
MinecraftDistanță 16413405346

Compatibilitate verificată

Alte bugete

Întrebări frecvente

Ce jocuri merg pe un PC de 20.000 lei?

Joacă fluent la 4K, cu setări mari, inclusiv jocurile noi. Cu NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB și AMD Ryzen 7 9800X3D, jocurile populare (CS2, Fortnite, Valorant, GTA V) merg fluent la setările potrivite rezoluției de mai sus.

Câte FPS face un PC de 20.000 lei?

Estimăm aproximativ 533 FPS în Counter-Strike 2, 229 FPS în Fortnite și 163 FPS în Cyberpunk 2077 la 1080p, setări High (131 FPS în Cyberpunk la 1440p). Tabelul de pe pagină are toate jocurile și rezoluțiile.

Sunt prețurile actuale?

Da: prețurile se actualizează în fiecare săptămână (ultima dată la 22 octombrie 2026), după prețurile produselor în stoc la PC Garage. Se schimbă des, așa că verifică prețul din magazin înainte să cumperi; linkurile de lângă fiecare piesă duc la produs pe eMAG și PC Garage.

Piesele sunt compatibile între ele?

Da. Am verificat 9 reguli: socket procesor, alimentare procesor, tip memorie, imagine pe monitor, format placă de bază, lungime placă video, răcire procesor, radiator răcire cu lichid, putere sursă.

Pot schimba piesele?

Da. Deschide configurația în configurator și apasă „Schimbă” la orice piesă: vezi lista completă cu filtre și căutare, iar site-ul ajustează restul pieselor dacă e nevoie. Poți și construi tot PC-ul de la zero, cu modul „Construiește singur”.