ConfigurațiePC

Configurație PC gaming 9.000 lei (octombrie 2026)

Configurație PC pentru gaming de 9.000 lei (9.000 RON), verificată la compatibilitate: Intel Core i5-13400F, RX 9070 XT 16GB. Total 8.901 lei.

Lista de piese: alege AMD sau Intel

8.924 leiAMD Ryzen · din bugetul de 9.000 lei

Personalizează în configurator
Procesor AMD Ryzen 5 76006 nuclee, socket AM5, până la 88 W, grafică integrată, cooler incluseMAG PC Garage · 1.045 lei compară pe Compari.ro 1.045 lei
Placă video AMD Radeon RX 9070 16GB16 GB memorie video, ~220 W, lungime ~290 mmeMAG PC Garage · 4.300 lei compară pe Compari.ro 4.300 lei
Placă de bază ASRock A620M-HDV/M.2Chipset A620, format mATX, DDR5eMAG compară pe Compari.ro 410 lei
Memorie RAM G.SKILL Flare X5 16GB (2x8GB) DDR5 6000MHz16 GB DDR5, 6000 MHzeMAG PC Garage · 1.745 lei compară pe Compari.ro 1.745 lei
Stocare (SSD) Kingston NV3 1TB NVMe1 TBeMAG PC Garage · 800 lei compară pe Compari.ro 800 lei
Răcire procesor Thermalright Peerless Assassin 120 SE ARGBCooler cu aer, 155 mm înălțimeeMAG compară pe Compari.ro 184 lei
Sursă Corsair CX550 (550W, 80+ Bronze)550 WeMAG PC Garage · 300 lei compară pe Compari.ro 300 lei
Carcasă Zalman T6Acceptă plăci ATX și mATX, placă video până la 300 mmeMAG compară pe Compari.ro 140 lei

8.901 leiIntel Core · din bugetul de 9.000 lei

Personalizează în configurator
Procesor Intel Core i5-13400F10 nuclee, socket LGA1700, până la 148 W, cooler incluseMAG compară pe Compari.ro 800 lei
Placă video AMD Radeon RX 9070 XT 16GB16 GB memorie video, ~304 W, lungime ~305 mmeMAG PC Garage · 4.500 lei compară pe Compari.ro 4.500 lei
Placă de bază MSI PRO B760M-P DDR4Chipset B760, format mATX, DDR4eMAG PC Garage · 490 lei compară pe Compari.ro 490 lei
Memorie RAM G.SKILL Ripjaws V 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz16 GB DDR4, 3200 MHzeMAG PC Garage · 844 lei compară pe Compari.ro 844 lei
Stocare (SSD) Kingston NV3 1TB NVMe1 TBeMAG PC Garage · 800 lei compară pe Compari.ro 800 lei
Răcire procesor ARCTIC Liquid Freezer III Pro 240Răcire cu lichid, radiator 240 mmeMAG PC Garage · 360 lei compară pe Compari.ro 360 lei
Sursă Corsair RM850e (850W, 80+ Gold)850 WeMAG PC Garage · 650 lei compară pe Compari.ro 650 lei
Carcasă Lian Li LANCOOL 216Acceptă plăci ATX și mATX, placă video până la 392 mmeMAG compară pe Compari.ro 457 lei

Cumperi piesele de la PC Garage? Scrie codul GVYDBDQ9 la finalizarea comenzii și primești 1% reducere.

De ce piesele acestea

Pentru gaming, la 9.000 lei, am ales Intel Core i5-13400F cu AMD Radeon RX 9070 XT 16GB. Foarte bun la 1440p cu setări mari, și se descurcă la 4K cu setări medii sau DLSS/FSR.

Din total, placa video ia 51% din buget, procesorul 9%, memoria și stocarea 18%. Platforma Intel LGA1700 nu mai primește procesoare noi, dar folosește memorie DDR4 sau DDR5 la alegere, ceea ce ajută mult la buget acum.

Are 16 GB de memorie: ajunge pentru jocuri. Memoria RAM s-a scumpit mult în 2026, așa că am păstrat banii pentru placa video; poți adăuga încă 16 GB mai târziu. Sursa de 850 W acoperă consumul maxim estimat de 527 W, cu rezervă.

Rămân 99 lei din buget, pe care îi poți pune pe un SSD mai mare sau pe periferice.

Câte FPS face în jocuri

Estimări pentru Intel Core i5-13400F cu AMD Radeon RX 9070 XT 16GB, la setări High. Sunt orientative: în joc pot fi cu 10–15% mai multe sau mai puține, după driver, hartă și setări.

Joc1080p1440p4K
Counter-Strike 2High375330205
ValorantHigh530515423
FortniteHigh, DX1216213876
League of LegendsVery High301299283
Apex LegendsHigh186168109
Call of Duty: WarzoneHigh14612775
Marvel RivalsHigh13111161
PUBG: BattlegroundsHigh164152103
GTA V EnhancedVery High, fără RT13111974
Cyberpunk 2077High, fără RT1159851
Battlefield 6High13111161
Black Myth: WukongHigh, fără RT886933
Red Dead Redemption 2High1109048
EA SPORTS FC 26Ultra188175117
MinecraftDistanță 16275272247

Compatibilitate verificată

Alte bugete

Cu 1.000 lei în plus, configurația de 10.000 lei trece la procesorul Core i5-14600KF, 32 GB RAM.

Întrebări frecvente

Ce jocuri merg pe un PC de 9.000 lei?

Foarte bun la 1440p cu setări mari, și se descurcă la 4K cu setări medii sau DLSS/FSR. Cu AMD Radeon RX 9070 XT 16GB și Intel Core i5-13400F, jocurile populare (CS2, Fortnite, Valorant, GTA V) merg fluent la setările potrivite rezoluției de mai sus.

Câte FPS face un PC de 9.000 lei?

Estimăm aproximativ 375 FPS în Counter-Strike 2, 162 FPS în Fortnite și 115 FPS în Cyberpunk 2077 la 1080p, setări High (98 FPS în Cyberpunk la 1440p). Tabelul de pe pagină are toate jocurile și rezoluțiile.

Sunt prețurile actuale?

Da: prețurile se actualizează în fiecare săptămână (ultima dată la 22 octombrie 2026), după prețurile produselor în stoc la PC Garage. Se schimbă des, așa că verifică prețul din magazin înainte să cumperi; linkurile de lângă fiecare piesă duc la produs pe eMAG și PC Garage.

Piesele sunt compatibile între ele?

Da. Am verificat 9 reguli: socket procesor, alimentare procesor, tip memorie, imagine pe monitor, format placă de bază, lungime placă video, răcire procesor, radiator răcire cu lichid, putere sursă.

Pot schimba piesele?

Da. Deschide configurația în configurator și apasă „Schimbă” la orice piesă: vezi lista completă cu filtre și căutare, iar site-ul ajustează restul pieselor dacă e nevoie. Poți și construi tot PC-ul de la zero, cu modul „Construiește singur”.